דף הבית » #11 – חרקים

#11 – חרקים

קריינות:
עמרי גלבר

עמרי גלבר, בן 40, נשוי לנועה ואב לשלושה ילדים, מתגורר ביד חנה שבעמק חפר. בעל תואר ראשון ושני במנהל עסקים. עד 2023 כיהן בתפקידי ניהול שונים בחברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות. עמרי הוא היוצר של הפודקאסט הפופולרי לילדים "ילדי טבע" העוסק בנושאי טבע, גאוגרפיה וקיימות. מתוך שאיפה לשלב בין תחום העסקים והיזמות לשמירה על הסביבה, כיום הוא מכהן כסמנכ"ל תפעול במיזם החברתי-סביבתי "שינוע חברתי" הפועל לניצול מיטבי של משאבים קיימים באמצעות פתרונות לוגיסטיים.

חרקים (פרק אחד עשר) – בפרק זה נלמד על מחלקת החרקים, המחלקה הגדולה בטבע. נבין מה הופך חרק לחרק, נכיר חלק ממיני החרקים, נכיר את מחזור החיים של החרקים, מזחל עד לחרק בוגר. נלמד על חשיבותם של החרקים למערכת האקולוגית ועל מערכת היחסים של אהבה ושנאה עם בני האדם.

חידון החרקים הגדול

תמליל הפרק

חרקים (פרק אחד עשר) – בפרק זה נלמד על מחלקת החרקים, המחלקה הגדולה בטבע. נבין מה הופך חרק לחרק, נכיר חלק ממיני החרקים, נכיר את מחזור החיים של החרקים, מזחל עד לחרק בוגר. נלמד על חשיבותם של החרקים למערכת האקולוגית ועל מערכת היחסים של אהבה ושנאה עם בני האדם.

הי ילדים, מה שלומכם?
איזה כיף שאתם מצטרפים שוב להרפתקאות הטבע. אחרי סדרת הפרקים האחרונה על התפתחות החיים בכדור הארץ, אני חושב שיהיה נחמד לעשות פרק קליל, על חיות חמודות כמו קואלה או ארנבים או דובי פנדה… אז היום הכנתי לנו פרק על חרקים!
[tata]

ברוכים הבאים לתוכנית חרק/ לא חרק!
יש במשחק כלל אחד פשוט: אני אומר שם של חיה ואתם אומרים אם היא חרק או לא, מוכנים: 

 1. עכביש
 2. רב רגל
 3. (תיקן) ג'וק
 4. גמל שלמה
 5. גמל
 6. עקרב
 7. פרפר
 8. דבורה
 9. שבלול
 10. מושית השבע (פרת משה רבנו)

אתם מעולים, אני בטוח שהצלחתם!

[true/false/gameshow]

הקדמה
אין ספק שמכל מחלקות הטבע מחלקת החרקים היא, מהמחלקות הפחות אהובות. מה אתם אומרים? זה בצדק? כאשר שומעים את המילה "חרקים", אנו מיד נזכרים ביתושים וזבובים מציקים, בתיקנים (ג'וקים), בצרצרים מעצבנים, בנמלי אש עוקצניות, בארבה שאוכל יבולים שלמים ועוד.
אבל, תדעו, שיש לחרקים המון צדדים טובים וכמו שכבר למדנו, לכל יצור בטבע יש תפקיד חשוב ולחרקים יש המון תפקידים חשובים!

אז בפרק זה נלמד על מחלקת החרקים, המחלקה הגדולה בטבע. נבין מה הופך חרק לחרק, נכיר חלק ממיני החרקים, נכיר את מחזור החיים של החרקים, מזחל עד לחרק בוגר (אגב, חרק בוגר הוא חרק שמתלבש לבד, סתם). נלמד על חשיבותם של החרקים למערכת האקולוגית ועל מערכת היחסים של אהבה ושנאה עם בני האדם. 

עובדות

בואו נתחיל עם היכרות קצרה.
החרקים קדומים מאוד, הם התפתחו עוד לפני עידן הדינוזאורים, לפני בערך 400 מיליון שנים והם חלק מקבוצת בעלי חיים גדולה יותר שנקראת פרוקי רגליים. 

החרקים נמצאים בכמעט כל בית גידול אפשרי: על הקרקע, עמוק באדמה, בפסגות הרים ובקטבים הקפואים, במי הים, במי מעיינות להוטים ואפילו בשלוליות נפט גולמי וכמובן, גם בבתים שלנו.
בשביל להתקיים החרקים אוכלים כל חומר אורגני אפשרי, חי או מת. זה יכול להיות עלים ירוקים, דגנים וגרגרים, פירות טריים או פירות רקובים, חיות מתות וגם קקי. נזכיר את זה שוב כשנדבר על חשיבות החרקים. 

במחלקת החרקים יש הכי הרבה מינים בעולם הטבע ועד עכשיו התגלו יותר ממיליון מינים שונים של חרקים!
רוצים לשמוע עוד משהו מעניין? כנראה שיש יותר מינים של חרקים שעוד לא התגלו מאלו שהתגלו, וכל שנה מגלים עוד ועוד מינים חדשים של חרקים! אולי יום אחד אתם תגלו מין חדש של חרק ותוכלו לתת לו איזה שם שתרצו!

עכשיו, תגידו, יש לכם מושג כמה חרקים יש בעולם? תזרקו מספר. 

יש מלא! המון! על כל בן אדם בכדור הארץ יש בערך 200 מיליון חרקים! 

כאילו לא באמת יש על כל בן אדם כל כך הרבה חרקים, זה רק לצורך השוואה… טוב הבנתם…
ומכל החרקים, מי יודע מאיזה חרק הכי הרבה בעולם? אם אתם לא יודעים תנחשו…


נמלים! וכמה בדיוק יש? למזלי יש פה קן קרוב, אז אתחיל לספור… 1,2,3,4….. 79…. 137..
קְוַדְרִילְיוֹן….. כן, יש קְוַדְרִילְיוֹן, שזה מיליון מיליארד נמלים בעולם. תבקשו מההורים לכתוב לכם את המספר על דף. למרות שהנמלים כל כך קטנות המשקל של כולן יחד גדול ממשקל כל בני האדם יחד!

החרקים מגיעים במגוון צורות וגדלים, יש חרקים ארוכים מאוד כמו סדרת המקלוניים, שנראים כמו מקלות או אפילו כמו עלים ויכולים להגיע לאורך של חמישה עשר ס"מ!
יש חרקים כבדים מאוד כמו חיפושית גוליית, שהזחל שלה יכול להגיע למשקל של בערך עגבניה בינונית, 

ויש חרקים קטנטנים כמו כינים…. [צרחה]

אבל אל תתנו לגודל החרק להטעות אתכם. למרות גודלם החרקים חזקים מאוד!
הנמלה למשל, מסוגלת להרים משקל עצום! אם אתם הייתם חזקים כמו הנמלה הייתם יכולים להניף בקלות מכונית או לפחות את אמא או אבא באוויר!
ולא רק שהם חזקים הם גם מאוד עמידים, למשל, הנמלים ותיקנים יכולים להיחשף לרמות של חום וקרינה שבעלי חיים אחרים פשוט לא מסוגלים לעמוד בהן. 

מה המאפיינים של חרק

יופי, עכשיו, כשלמדנו כמה חרקים יש ואיזה חזקים הם בואו נבין מה הופך חרק לחרק? 

החרקים מורכבים משלושה חלקים: ראש, חזה ובטן:

 • החלק הראשון, הראש נמצאים הפה ואיברי החישה. לחרקים יש עיניים מאוד משוכללות המאפשרות ראייה לכיוונים רבים וגם מחושים שמשמשים בעיקר להריח. [סניפינג]
  דרך אגב, החרקים לא נושמים מהפה כמונו, יש להם המון צינורות קטנים בחזה ובבטן משם נכנס האויר. 
 • החלק השני של החרק הוא החזה, בו צומחים אברי התנועה: יש חרקים שזכו בכנפיים ויש כאלה שיש להם רק רגלים. תגידו, כמה רגליים יש לכם? אז לחרקים שלושה זוגות רגליים (כלומר, סה"כ שש רגליים). הרגליים של החרקים מותאמות לדרך התנועה ולסביבת המחיה של החרק. יש חרקים עם רגלי ריצה כמו הרגלים של התיקן (ג'וק), יש רגילים שמותאמות לקפיצה (כמו לחרגול) ויש עוד חרקים עם רגלים שמותאמות לשחייה, לחפירה, לטרף ואפילו יש חרקים שיודעים ללכת על המים ושמם רצי מים.
 • החלק השלישי של החרק הוא הבטן, בה נמצאים מערכות העיכול, מערכת ההפרשה ומערכת הרבייה.

סוגי חרקים

בואו נכיר עוד קצת את סוגי החרקים.

מחלקת החרקים מחולקת לסדרות ואני החלטתי, בצורה מאוד לא מדעית להוסיף תיאורים משלי לכל סדרה…. 

 אז…….

[drumroll]
 • הסדרה הגדולה ביותר בעולם הטבע היא: החיפושיות עם מעל 400,000 מינים שונים.
 • הסדרה החשובה לאדם עם הכי הרבה פרטים בטבע, ואחת החשבות להאבקת הצומח: סדרת הדבוראים אשר כוללת את הדבורים, הצרעות והנמלים ומונה בסך הכול כ-110,000 מינים.
  מספר הפרטים של משפחת הנמלים הוא הגדול בכל ממלכת בעלי החיים ועל פני כדור הארץ קיימים יותר נמלים מאשר כל בעל חיים אחר. 
 • הסדרה הכי יפה: כמובן, הפרפראים.
 • הסדרה הכי מציקה – הזבובאים שכוללת גם את היתושים.
 • הסדרה הכי מושמצת: סדרת הפשפשאים, הסדרה כוללת 40,000 מינים אבל רק מין אחד מהם פוגע באדם ונותן שם רע לכך הסדרה, ולא רק זה, פשפשאים רבים יכולים לסייע לאדם בהדברת גידולים חקלאיים.  
 • הסדרה השנואה ביותר על הכלבים: הפרעושים.
 • והסדרה הכי מגעילה: התיקנים הלו הם הג'וקים. 

מחזור החיים 

אחד הדברים הכי מטורפים אצל חרקים הוא גלגול החיים שלהם.

אתם בטח זוכרים את הסיפור "הזחל הרעב", הוא בקע מהביצה כזחל, אכל ואכל, טווה פקעת, הפך לגולם ויצא פרפר יפיפה! הזחל הרעב, כלומר הפרפר, הוא חרק בעל מחזור חיים הנקרא גלגול מלא, כלומר, חרק שעובר ארבעה שלבי התפתחות: מביצה, לזחל, לגולם ולחרק בוגר.
גם הרפרפים, הזבובים והיתושים עוברים גלגול מלא. 

הרבה חרקים עוברים רק שלושה שלבי התפתחות ולתהליך הזה קוראים גלגול חסר.

מביצה, לזחל (שנקרא נימפה), לחרק בוגר. בניגוד לזחל שעובר גלגול מלא, זחל של חרק שעובר גלגול חסר דומה מאוד לחרק בצורתו הבוגרת (אבל קטן מאוד) ואם יש לו כנפיים הם מתפתחות כאשר הוא מגיע לבגרות.
התיקנים, הכינים ודם גמל שלמה הם דוגמאות לחרקים שעוברים גלגול חסר. 

ולמה החלוקה לשלבים טובה?
היא מאפשרת לחרק להתמחות במשהו בכל שלב. כזחל, החרק הקטן מתרכז באכילה וגדילה וכחרק בוגר הוא מתרכז ברבייה.

דברים מגניבים שחרקים עושים 

אנחנו מתקרבים לסוף הפרק ולפני שנדבר על החרקים ובני האדם מצאתי עוד כמה סיפורים מגניבים על חרקים, תקשיבו:

 • מחול הדבורה: בעזרת ריקוד חמוד בה הדבורה מנענעת את הטוסיק מהר מהר מצד לצד הדבורה יודעת לסמן לחברותיה בדיוק רב את הכיוון והמרחק לאזור עם פרחים טובים ומלאי צוף. 
 • החגב והארבה: לאחרונה שמענו על הנזק שעושה הארבה לחקלאות באפריקה ואפילו שמענו על הארבה בהגדת פסח… אתם ידעתם שאין חיה כזו שקוראים לה "ארבה"? הארבה הוא כינוי לתופעה, בה חגבים, חרקים שבדרך כלל מעדיפים לחיות לבד, הופכים לקבוצות ענקיות שפועלות יחד, כקבוצה עצומה אשר אוכלת כל ירק שנקלע בדרכה!
 • הציקדה המחזורית היא מין של ציקדות (סוג של חרק מעופף) שנפוץ בקנדה וארצות הברית. הציקדות מתרבות אחת ל-17 שנים. במשך כל השנים הן מסתתרות מתחת לאדמה, ואז, בלילה אחד, יוצאות מיליארדי ציקדות, בו-זמנית, מתרבות במשך שבועות אחדים, מטילות את הביצים מתחת לאדמה ומתות. 17 שנים אחר כך ייצא הדור הבא של ציקדות מן האדמה. 
 • הטרמיטים: בניגוד למרבית החרקים שחיים כיחידים הטרמטים פועלים ביחד, כקבוצה לצורך קיומם.
  הם בונים יחד קִנִּים עצומים אשר מתנשאים לגבוה של כמה מטרים. גם הדבורים והנמלים הם חיות חברתיות שחיות כקבוצה ומצליחות יחד לבנות מערכות חיים מדהימות.
  חרקים לא מדברים: חרקים אמנם לא יודעים לדבר אבל הם מצאו כל מיני דרכים לתקשר. הגחליליות מדברות אחת עם השנייה באמצעות הבהוב של אור. העשים מדברים באמצעות ריח הנישא למרחקים גדולים והצרצרים… מצרצרים.

חשיבות החרקים לטבע ולאדם 

אני לא יודע אם כבר השתכנעתם שהחרקים הם מבעלי החיים המעניינים והמרתקים בעולם הטבע.
אז נכון, יש לנו באמת הרבה סיבות לא לאהוב אותם, הם מעצבנים, עוקצים, יכולים להעביר מחלות כמו מלריה שלשמחתנו כבר לא קיימת בישראל ולהרוס יבולים שלמים כמו שעושה הארבה.  

אבל דבר אחד בטוח, ללא קיום החרקים, אין שום אפשרות לקיום בני האדם.
בלי החרקים הצומח והחי שאנו מכירים לא היו מתקיימים, ויש לכך כמה סיבות.

כבר למדנו שלחרקים יש את התפקיד החשוב של האבקת הצמחייה ובכך למעשה הם מאפשרים את התרבותה והמשך קיומה.
אפילו, חלק מהפרחים התפתחו יחד עם החרקים בתהליך שנקרא קו-אבולוציה וחלקם אף מצליחים לתקשר, כך הכלנית והתורמוס יודעים לאותת לחרק שהפרח מוכן להאבקה או שהוא כבר הואבק, זאת על ידי שינוי בצבע הפרח.

מעבר לחשיבות החרקים לעולם הצומח הם חלק מאוד מאוד חשוב בשרשרת המזון.

החרקים אוכלים את הצמחים והופכים להיות המזון של חיות אחרות כמו ציפורים, מכרסמים וגם קיפודים וחיות אלו הופכות להיות האוכל של חיות טורפות אחרות. תאמינו או לא, גם בני האדם ניזונים מחרקים, למשל, הטרמיטים שהזכרנו קודם נחשבים למעדן באפריקה. בעתיד, ככול שיהיו יותר בני אדם בכדור הארץ מסתמן שנראה יותר ויותר חרקים בצלחת שלנו. גלידת חגווים מישהו? [אוטו גלידה, גלידת חגווים]

תפקיד נוסף ולא פחות חשוב של החרקים הוא פירוק פסולת והעשרת הקרקע בחומרי הזנה כך שהצמחים ייתפתחו טוב יותר. 

בואו ניקח למשל את החיפושיות, במיוחד את אלו המכונות "חיפושיות זבל". הן מתמחות בפירוק של…. קקי. תדמיינו את העולם בלי החיפושיות האלה [רחרוח].  

לאדם, באופן ישיר החרקים מאוד חשובים. אתם יודעים למה? בעיקר לחקלאות. החרקים מדבירים מזיקים ומעשירים את הקרקע אבל בעיקר דואגים להאבקה של גידולים חקלאיים. בלעדיהם רוב הגידולים לא יניבו תוצרת. 

וכמובן…. שאנחנו, בני האדם מקבלים זאת כ"מובן מאילו" וגם בחרקים אנו מצליחים לפגוע.
כל שנה מספרם של חלק מהחרקים יורד, וחלק מזני חרקים פשוט נכחדים. 

דוגמה לתופעה זו היא ירידת מספר הדבורים שפוגעת קשות בחקלאות.

ועכשיו האביב מתחיל, האויר מתחמם ואני בטוח שתראו המון חרקים סביבכם.
יש לי הרגשה שאחרי הפרק הזה תסתכלו אליהם קצת אחרת…
[יתוש + מכה]

————-

תודה שהקשבתם עד כאן, אני הייתי עמרי גלבר וזה היה עוד פרק של ילידי טבע, פודקאסט לילדים בנושא טבע וגיאוגרפיה. אני מקווה שנהנתם ולמדתם! ונתראה בפרק הבא!

מחקר מוכיח שילדי טבע אמתיים נוהגים לשתף פרקים שהם אוהבים!

עוד פרקים מנושא זה

פרק 11