דף הבית » #12 – המדבר – חלק ראשון

#12 – המדבר – חלק ראשון

קריינות:
עמרי גלבר

עמרי גלבר, בן 40, נשוי לנועה ואב לשלושה ילדים, מתגורר ביד חנה שבעמק חפר. בעל תואר ראשון ושני במנהל עסקים. עד 2023 כיהן בתפקידי ניהול שונים בחברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות. עמרי הוא היוצר של הפודקאסט הפופולרי לילדים "ילדי טבע" העוסק בנושאי טבע, גאוגרפיה וקיימות. מתוך שאיפה לשלב בין תחום העסקים והיזמות לשמירה על הסביבה, כיום הוא מכהן כסמנכ"ל תפעול במיזם החברתי-סביבתי "שינוע חברתי" הפועל לניצול מיטבי של משאבים קיימים באמצעות פתרונות לוגיסטיים.

המדבר (פרק שניים עשר) – בפרק זה נכיר את הסביבה המדברית. נבין איך נוצר מדבר, נכיר את סוגי המדבריות ונצא למסע קצר במדבר הישראלי עם הדר ונחצ'ה הגמל. פרק ראשון משני פרקים בנושא המדבר.

תמליל הפרק

בוקר יפה, השמיים כחולים והשמש זורחת.
נחצ’ה הגמל מתהלך לו בכיף במדבר הנגב, מלחך את עלי עץ השיטה הטריים, הם טעימים במיוחד, עכשיו סוף החורף והשנה היה חורף גשום והצמחים מלבלבים ורעננים.

בדיוק באותו יום, עם שמיים כחולים ושמש זורחת יוצא לו הדר מביתו שביד חנה לנסיעה ארוכה עד קצהה הדרומי של ישראל, העיר אילת!

הי ילדים, מה שלומכם? 

תגידו, כאשר אתם חושבים על המדבר, מה אתם מדמיינים? שממה, יובש? דיונות של חול עד לאופק ושיחים יבשים מתגלגלים ברוח על הקרקע היבשה? אז דעו שזה ממש לא המצב. לא כל מדבר מלא בחול וזה שבמדבר יורד מעט גשם לא אומר שאין בו חיים.

היום, וגם בפרק הבא, נצא יחדיו, לפחות בדמיון, אל אזור מיוחד שאני מאוד מאוד אוהב. אל המדבר.
אל המרחבים, אל הטבע הפראי והעצום. נכיר את הסביבה המדברית ואת התאמת החיים לסביבה קיצונית זו. 

אתם יודעים, מעבר לזה שבמדבר אין הרבה מים גם לא ידוע מתי הם יגיעו.
הטמפרטורות הקיצוניות, והעובדה שביום יכול להיות חם מאוד ובלילה קר מאוד גם מוסיפות לאתגר.

בשביל להיכנס ללב המדבר, בפרק זה נעזרתי בשני אנשים יקרים מארגון דעת המדבר שמתמחה בהנגשת ידע מהמדבר, הגר לשנר ודודו רשתי ואני מודה להם מקרב לב. אגב, לדעת המדבר יש פודקאסט עשיר ומרתק באותו שם ואוסיף קישור אליו בפוסט של הפרק בפייסבוק.

אז לפני שנשמע על היום של נחצ'ה והדר במדבר, בואו נכיר מעט את הסביבה המדברית.

מהו מדבר?
חלק גדול מאוד משטח היבשה של כדור הארץ הוא מדברי ויותר ממחצית שטחה של ישראל מוגדר כמדבר. 

ומהו מדבר? מדבר הוא מקום שיש בו מעט מידי מים וזה בגלל שיורדים בו מעט משקעים (שזה גשם או שלג).

המדבריות נוצרו כתוצאה ממיקומם הגיאוגרפי. רוב שטחי המדבריות החמים נמצאים באזורים סביב כדור הארץ בהם נוצרים מעט ענני גשם. את אזורים אלו מכנים רצועת המדבריות העולמית.
מדבר סהרה, המדבר החם הגדול בעולם נכלל ברצועה זו. גם הנגב בישראל ומדבר סיני במצרים השכנה נמצאים בקצה הצפוני של רצועת המדבריות העולמית. 

בנוסף למדבריות השייכים לרצועת המדבריות העולמית יש גם מדבריות שנוצרו עקב גורמים מקומיים.
מדבריות מקומיים יכולים להיווצר כאשר רכס הרים מונע מעבר של אוויר לח (עננים) אל צידו השני של הרכס כך שצד אחד מקבל את כל הגשם והצד השני נשאר יבש ומדברי. 

כבר הזכרנו מדבר כזה בפרק על ההרים, זוכרים? מדבר בצל גשם. ואתם בטח זוכרים איזה מדבר בישראל הוא מדבר בצל גשם. נכון מאוד, מדבר יהודה המהמם. גם עמק המוות בקליפורניה הוא מדבר בצל גשם.

מדבר יכול להיווצר גם כתוצאה מזרמי ים קרים בקרבת היבשה המונעים היווצרות אדי מים.
ויש אזורים מדבריים שנוצרו בגלל שהם נמצאים עמוק בפנים היבשת, רחוק מאוד מהים שמעליו נוצרים ענני גשם משמעותיים.  

ועוד משהו קטן, לא בכל המדבריות חם. ברוב שטח אנטארקטיקה והקוטב הצפוני כמות המשקעים נמוכה אבל זה בכלל לא משנה, גם שם מצוקת המים קשה. הם תמיד קופאים. ניסתם לשתות פעם קרח?

טוב, נראה לי שכבר ייבשתי אתכם עם כל העובדות (הבנתם, מדבר/יבש, אבא/מצחיק).
בואו נצא אל המדבר.

בסיפורינו נשמע על יום בחייו של נחצ'ה הגמל ועל הנסיעה של הדר לאילת. את הדר אולי אתם מכירים מעטיפת הפודקאסט, הוא הילד המתוק עם רעמת התלתלים הכתומה. 
ונחצ'ה… נחצ'ה הוא גמל חד דבשתי (זאת אומרת שהוא גמל שיש לו רק דבשת אחת). הוא בן 5, גמל חמוד ורגוע, והוא לא ממהר לשום מקום, נחצ'ה חי במדבר ובמדבר הכל יותר שלו.

בוקר: נחצ'ה

השמים כחולים והשמש זורחת. שעת בוקר קרירה ונעימה ונחצ׳ה הגמל צופה ביעלים היפים מקפצים בחן על המצוקים. נחצ'ה קצת מקנא, בניגוד לגמלים היעלים חופשיים וקלי רגליים. הם מותאמים לחיים בסביבת המצוקים התלולה. היום יום יפה במיוחד ונחצ׳ה מנצל את ההזדמנות וגומע המון מים משלולית מזדמנת, ואיך קרה שיש שלוליות במדבר? לא אמרנו שהמדבר יבש?

סה"כ במדבר אין הרבה דרמות והכל קורה מאוד לאט. אבל כשמשהו קורה הוא קורה בגדול. 
נחצ'ה צופה בשמים הכחולים ונזכר איך רק לפני ימים מעטים התחוללה סופה במדבר. הכל קרה מאוד מהר. 

לפתע נשבה רוח חזקה מכיון דרום מזרח, נחצ'ה הרים את ראשו והבחין בקיר אדום ואדיר שנישא עד השמים. נראה שהקיר מתקרב לכיוונו במהירות. סופת אבק. נחצ'ה לא הבין איך הסופה הזו קשורה למציאות, הרי היה יום כל כך יפה. 

אבל נחצ'ה לא פוחד. למזלו, גופו מותאם היטב לחיים הקשים במדבר וכאשר מגיע סופת אבק הוא סוגר את הנחיריים שלו וכך הוא מנוע כניסה של אבק למערכת הנשימה וגם יש לו ריסים ארוכים וצפופים המגנים על עיניו מפני החול המתעופף.
נחצ'ה מכיר את המדבר היטב, לפחות כמו שאתם מכירים את שלט הטלוויזיה. כאשר הסערה הכתה לא ירד גשם אבל נחצ'ה יודע, זה שלא יורד גשם, לא אומר שלא יגיעו מים. הם פשוט יגיעו בצורת שטפונות ושטפונות יכולים להתרחש רחוק ממקום ירידת הגשם, לפעמים אפילו שאין ענן והשמים כחולים לגמרי.
השטפונות מתרחשים כאשר יורד הרבה גשם בבת אחת והמים לא מחלחלים בקרקע אלא זורמים עליה והופכים לנחלים שוצפים.

נחצ'ה עזב במהירות את ערוץ הנחל ובאמת כעבור כמה דקות, כשנחצ'ה כבר היה במקום מוגן, גבוה מעל ערוץ הנחל הגיעו המים, תחילה בזרם קטן וכעבור מספר דקות התגברו לזרם גועש וחזק שיכול לגלגל סלעי ענק.

איזה יום! אבל נחצה הגמל עבר אותו בגבורה. לא סתם קוראים לגמל "ספינת המדבר".

כל זה היה אתמול. היום השמים כחולים, נעים, ונחצ׳ה ממשיך לנשנש את עליו הטריים של עץ השיטה, אמנם הם מלאים בקוצים אבל אין לו בעיה עם צמחיה קוצנית, כן, גם לזה הוא מותאם. 

צהריים: נחצ'ה

כבר צהריים, השמש באמצע השמים, ומתחיל להיות ממש חם. 

בשעות האלה נחצ'ה מאט. הגמלים, כמו מרבית בעלי החיים במדבר מקטינים פעילות וממעטים לנוע בשעות החום. נחצ'ה בוחר לו עץ שיטה רחב צמרת, משתרע לו באיטיות פן ינעץ קוץ בבטנו הרכה ונח בצילו.
וזה יהיה זמן מעולה לשמוע על היום שעובר על הדר. 

בוקר: הדר

באותו בוקר ממש יצא הדר עם משפחתו לנסיעה ממרכז הארץ לעיר אילת דרך ירושלים. 

רגע, מה עם מוזיקה? הדר מאוד נהנה לצפות בנוף מחלון המכונית. בסוף החורף, הטבע בשיאו. כלניות פורחות ושקדיות מקשטות את צידי הדרך בלבן חגיגי. קריר אבל אמא אומרת שכאשר נגיע לאילת יהיה חמים ונוכל ללבוש חולצה קצרה וזה מאוד משמח.

ממשיכים בעליה דרך שער הגיא לכיוון ירושלים והטבע מרהיב וירוק. לאחר שיא הגובה בירושלים, קו פרשת המים, העליות הופכות לירידות, פיתול בכביש ומה קורה פה? פתאום הנוף משתנה. הצמחיה מדללת, העצים נעלמים לחלוטין ובהדרגה הירוק העז הופך לזהוב. 

הגענו למדבר יהודה.
נוף פראי נגלה להדר, אין הרבה צמחיה טבעית אבל רגע, מדבר לא אמור להיות ריק וצחיח?
מטעי תמרים, חממות, יישובים… וגם, אתרי התיישבות עתיקים. נראה שהאדם חיי במדבר שנים רבות.

ופתאום, מים, באמצע המדבר? ים המלח. אבל כמו שאתם בטח יודעים ים המלח מלוח מאוד והוא בטח לא מקור למי שתייה או מזון לבעלי החיים. אנו נוסעים לאורך ים המלח ולמרות שבאמת הנוף המדברי החשוף שולט, השנה היה חורף גשום והמדבר, תאמינו או לא פורח בעוצמה. בגלל שבמדבר החורף והאביב כה קצרים לפרחים אין הרבה זמן והם חייבים להספיק לפרוח תוך זמן קצר מאוד, לפני שתגיע עונת היובש. הנסיעה לאורך ים המלח מרהיבה ביופיה, הניגוד בין המים הכחולים של ים המלח מול צבעי החום בהיר של המדבר שמזכירים את צבע פרוות הגמל. בדרך אנחנו אפילו רואים קבוצת יעלים מקפצת על המצוקים, הדר שואל את עצמו איך הם חיים במקום היבש הזה…  

כבר שעתיים במכונית, אכלנו כמה חטיפים, רבנו כמה פעמים ואנו זקוקים להפסקה. אבא מכוון אותנו אל מעיין יפה ליד הישובים עין תמר ונאות הכיכר בדרום ים המלח. בדרך אנו עוברים ליד מפעלים גדולים שמרגישים לא שייכים לנוף המדברי ולטבע בכלל, וזה מזכיר לנו, שלמרות שהמדבר נראה ריק יש בו משאבי טבע רבים ויקרים לאדם, שאומנם תורמים לכלכלת המדינה אבל פוגעים מאוד בסביבה ובנוף המדברי.

הגענו, שקט. תדמיינו בריכה לא גדולה אבל די עמוקה עם מים צלולים בה שוחים דגים יפים ועצי תמר מצילים, וכל זה בלב המדבר! מדהים. גם במדבר יש מעיינות. זהו נווה מדבר. אומנם לא גדול ומפורסם כמו עין גדי אבל ירוק ושופע מים וחים. 

בצל התמר אנו מכינים תה. מסתבר, שבמדבר, בכל עצירה, צריך להכין תה או קפה.
מי הגאון שחשב על השילוב של משקה לוהט במדבר החם… 

מהמעיין אנו צופים על מלחת סדום. מלחת סדום היא בית גידול ייחודי ונדיר בו שפע בעלי חיים ובינהם יונקים גדולים כמו שועלים, זאבים, תנים וחזרי בר. אתם יודעים, לא כל המדבריות דומים וגם במדבר אחד יכולים להיות אזורים שונים ומגוונים.

אכלנו, שתינו. ממשיכים. אנו חולפים ליד ערוצי נחלים מלאי שלוליות, בדרך כלל הנחלים האלו יבשים כמו הבדיחות שלי. אט אט, השמש המדברית נתנה את אותותיה, הדר מתעייף ופורש לתנומה קצרה.  

בדיוק בזמן לשמוע איך נחצ'ה מתארגן לערב המדברי. 

ערב: נחצה

השמש כבר לא במרכז השמים, ההרים מתחילים להטיל צילם הארוך על המדבר. השמש השוקעת צובעת את השמים ואת ההרים בצבעים של אדום, כתום ורוד וזהב. אלו שעותיו היפות ביותר של המדבר. בשעות אלו כאשר רוב בני האדם מתחילים להרגיש עייפות היום, חיות המדבר מתעוררות. החיות נהנות מהעובדה שהחום אינו מעיק ויוצאות לחפש מזון ומים. שטפונות אתמול מילאו את גבי המים במים טריים וצוננים והצמחייה רעננה ושופעת. פעם, במדבריות ישראל חיו חיות טרף כמו נמרים והירידה מן ההרים המוגנים למקור המים היתה מסוכנת. היום מאבק ההישרדות של החי הוא בעיקר מול בני האדם.

הלילה במדבר רוחש חיים, בעלי חיים רבים פעילים דווקא בלילה ורק בלילה ואחרים פעילים בעיקר בשעות הדמדומים, לעומתם נחצ'ה הגמל הגיעה למרבץ שלו, אומר לילה טוב לייתר הגמלים והלך לישון. 

ערב: הדר

הדר מתאושש מתנומתו הקלה ופוקח את עינו מול נוף עוצר נשימה. הנסיעה לאורך השבר הסורי אפריקאי מרגשת. ממערב, הרי אילת וממזרח, בממלכת ירדן, הרי אדום הגבוהים.

בדרך אנו עוברים ליד ישובי חבל אילות, מי היה מאמין שבני האדם הצליחו לגדל במדבר גם פירות וגם פרות. 

תמר, אחותו של הדר שהיתה שקטה לאורך כל הנסיעה שמה לב לחמורים יפיפיים מהלכים במדבר. אלו הם הפראים, חמורי בר שנכחדו מהארץ ומושבים לטבע ולנוף המדבר על ידי רשות הטבע והגנים.

אנו חולפים ליד פארק תמנע. מעבר לתופעות גיאולוגיות מרשימות, זה הוא אחד מהמקומות הראשונים בעולם בו כרו בני האדם מתכת מסוג נחושת כבר לפני אלפי שנים.

אנחנו מתקרבים לאילת. נמאס להיות כל היום במכונית.
לא רחוק מהכביש הדר מבחין בגמל מלחך את עליו של עץ השיטה וחושב לעצמו, שזה מקום הרבה יותר טוב להיות בו מאשר במכונית הסגורה.

וכאן מסתיים הסיפור על היום שעבר על נחצ'ה ועל הדר במדבר הישראלי המרהיב. 

——

ילדים יקרים, אני מקווה שנהנתם מהסיפור. 

חשוב להגיד, נחצ'ה הגמל אינו חיית פרא, הוא גמל מבוית ולמעשה כבר המון שנים שאין גמלים חד דבשתיים פראיים בטבע. בישראל, לרוב, הגמלים שייכים לאחד משבטי הבדואים, אנשי מדבר אמיתיים.
ופה אנו מסיימים את חלקו הראשון של הפרק על המדבר, בפרק הבא נעמיק ונכיר את החיים בסביבה המדברית וגם נכיר מעט את ההיסטוריה של האדם במדבר

לפני שנסגור את הפרק אנחנו נמשיך את המנהג של להגיד תודה ליצורים החשובים ביותר, אתם הילדים.
לשמחתי, רשימת המאזינים גדלה. פעם שעברה התחלנו מדרום לצפון והפעם, בגלל שזה פרק על המדבר שוב נתחיל מדרום לצפון!

אז תודה ל……

מחקר מוכיח שילדי טבע אמתיים נוהגים לשתף פרקים שהם אוהבים!

עוד פרקים מנושא זה

פרק 12