דף הבית » טיול אינסטגרם – זרימות ומפלים בצפון

טיול אינסטגרם – זרימות ומפלים בצפון

יום שישי בבוקר, הילדים בגנים ואנו מכינים ערמות של ציוד עבורם בשביל לילה עם הורי ואנו נזכה לטיול שקט ושינה ללא הפרעות.
10:30 יוצאים, בתכנון, מספר נקודות זרימה בגליל ובגולן. טיול אינסטגרם, מעט הליכה והרבה נקודות יפות לתמונות, כיאה לזוג עם אישה בחודש שמיני. בדרך משייטים על כביש 6 וצופים בזרימות היפות של נחלי מנשה.
יעד ראשון – נחל פרוד. הרעיון ליעד נבע מזכרון ילדות של גיחה מהירה עם אבי היקר לצפות באשדות והמפלים ביום גשום במיוחד. במקום לשאול אותו ניסיתי לשחזר. חנינו (רחוק) ועלינו לאורך הפלג + הפסקת תה חם בחורש. מקום מקסים, לא זורם בכל חורף. נהנו משקט יחסי של יום שישי. בטח בשבת היתה טרפת. עליה קצרה לראות את המפל וחוזרים לרכב. נקודה ראשונה מקסימה וקסומה. חוזרים לאוטו. למעשה הגענו לאשדות ולא למפלים. תיקון בפעם הבאה.

האשדות ליד פרוד

ממשיכים להצפין, בדרך עוצרים בחניון הפיטול. ראינו כמה מכוניות בוואדי ונחשנו מים. זרימה יפה אבל לא השקענו בלהבין איך ומה לראות (מסתבר שזה נחל מירון). כבר אמצע היום והדרך עוד ארוכה. המשכנו צפונה לכיוון מצודת כח תוך תקווה לראות את הדישון זורם. קצת לפני רחניאה נגלה מולנו החרמון, חגיגי ויפה לבוש לבן. שמו של החרמון בערבית – ג׳אבל שיח על שם הכפייה הלבנה של שיח שהשלג מייצג. מכאן ובשעות הקרובות ליווה אותנו השיח מכל מקום בזויות שונות וצבעיו לפי השמש. בן לוויה מוזמן ורצוי.
לזרימת הדישון הגענו לא לפני שחווינו את הנוף של אחד הכבישים היפים בארץ, במיוחד בעונה זו.
הדישון זרם יפה וכלניות רבות פרחו. כיאה לטיול אינסטגרם נסענו נסיעה קצרה וקלילה בנוף המרהיב ולצד נחל זורם עד לתחנת השאיבה, הסתובבנו וחזרנו לכביש. המשכנו עד למצודת כח, בדקנו אם יש זרימה בנחל קרש (לא היתה) ושמנו כיוון לגולן.
נועה נרדמה לה ואני חציתי את עמק החולה שנראה ירוק ורטוב תוך עצירה קצרה מבלי להעיר לצפייה בזרימת הירדן.

תצפית לחרמון המושלג, קצת לפני רחניאה
תצפית לעמק החולה והחרמון קצת אחרי רמות נפתלי

מהירדן אלהא למעלה, עוברים ליד הבניאס ועולים. חולפים את מפל סער, מפל אנשים מכוניות ודוכנים. כמות אנשים בלתי נתפסת. מוותרים על ירידה מהרכב זוחלים מהרדיוס של מפל סער והפניה לחרמון ונוסעים לעין קינא לגשר הידידות.
שם תצפית יפה על מפל מרשים וקרוב, תירס חם ותורמוס, תמונות יפות וממשיכים. חיפש תצפית על מפל רסיסים שאמור להיות קילומטר במעלה הערוץ ואף נראה לכמה שניות בירידה לעין קינא אבל לא מצאנו. כנראה שנדרשת הליכה במסלול מזרחה לגשר הידידות אבל זה לא בשבילנו עכשיו. המשכנו למעלה הגולן לנוף חדש לגמרי. מאחורינו החרמון שנהנה מיתרון הגובה וזוכה בעוד קצת שמש חמימה בשעת בין ערבים וזורח בלבן וזהב. שאריות שלג הפתיעו אותנו ביער אודם ואיפשרו לנו לרדת למשחק קצר. במראה רואים את השיח הלבן.

נחל סער ליד גשר הידידות
זה לא שוויץ

המשכנו דרומה להשלמת הסיבוב סביב האצבע של הגליל למפל עיט אשר על נחל יהודיה. מוכר הכרובית (כן) ארז ודוכן הדרוזים התקפל וניסה למכור פיתות אחרונות. שני גברתנים ישראלים ניווטו נגרר בין אבני בזלת, זה היה יעיל ושקט (לא).
שעת השקייה מיוחדת ברמת הגולן הרוויה, הירוקה והחשופה. קרני השמש האחרונות פוגשות את אדי הקרקע בדיוק בזוית, נורות מרכס רמים לגולן למראה עפוף ומסתורי.
לקינוח לא מתוכנן חלפנו ליד נחל בזלת שגם הוא הציג ספיקה יפה. טיפוס קצרצר חשף מערכת מפלים אלגנטית.
עם שארית של אור ירדנו מהרמה ואף זכינו לראות את הכינרת זוהרת לפני שינה.
ארוחת ערב מאוחרת בלימוזין ברמת ישי וב21:00 כבר ההינו בבית, לא לפני עצירה קצרה בנדב קינוחים לקינוח בבית לפני השינה.

שאריות שלג ביער אודם
מפל עיט
מפל בנחל בזלת
מחקר מוכיח שילדי טבע אמתיים נוהגים לשתף פרקים שהם אוהבים!

עמרי גלבר, בן 40, נשוי לנועה ואב לשלושה ילדים, מתגורר ביד חנה שבעמק חפר. בעל תואר ראשון ושני במנהל עסקים. עד 2023 כיהן בתפקידי ניהול שונים בחברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות. עמרי הוא היוצר של הפודקאסט הפופולרי לילדים "ילדי טבע" העוסק בנושאי טבע, גאוגרפיה וקיימות. מתוך שאיפה לשלב בין תחום העסקים והיזמות לשמירה על הסביבה, כיום הוא מכהן כסמנכ"ל תפעול במיזם החברתי-סביבתי "שינוע חברתי" הפועל לניצול מיטבי של משאבים קיימים באמצעות פתרונות לוגיסטיים.

לקריאה נוספת

מצפור ויקר בשעת שקיעה

אני ברדיו + כמה המלצות לטיולים

בהתרגשות רבה התארחתי בחול המועד סוכות (2023) בתוכנית קלמן ליברמן ברשת ב', כדי לחלוק עם המאזינים את המלצותיי לטיולים לעונה זו. תודתי למארחים הנפלאים...

רקפת מצויה

פרחי הבר בישראל – מגדיר אישי

יש לי חיבה מיוחדת לפרחי בר. מהחבצלת והחצב המבשרות על בוא הסתיו, למרסיה היפיפיה שמקדימה פריחה ופותחת את החורף, למרוודי הכלניות והרקפות, הרותם עם ריחו...

עין חמד - עלי השלכת של עץ הדולב כשטיח מפואר

עין חמד והר הרוח

עין חמד, כנראה אחת מפינות החמד המפורסמות בישראל.מסתבר שעברנו בסמוך עשרות פעמים בדרכנו לירושלים, אבל לקחו 40 שנים לפקוד אותו.מדוע זמן כה רב? יש סיבה...

חבצלת החוף על רקע הים התיכון - שמורת טבע חוף גדור

הלו, מה עם חבצלת החוף?

עם תחלית חודש ספטמבר מתחיל הריטואל הקבוע. תצפיות חצב. שהרי הוא, ולא אחר(ת) מבשר על בוא הסתיו. ואכן, החצב הוא פרח מדהים, מעבר לעמוד הפריחה הכל כך...

קציצות חלמית (חובזה)

חלמית לא מלקטים, חלמית אוספים. סביר להניח שאם אתם מתגוררים במרכז הארץ או בצפונה לא תצטרכו ללכת הרבה בשביל למצוא את עלי החלמית (חובזה). מדובר באחד...