דף הבית » אני ברדיו + כמה המלצות לטיולים

אני ברדיו + כמה המלצות לטיולים

מצפור ויקר בשעת שקיעה

בהתרגשות רבה התארחתי בחול המועד סוכות (2023) בתוכנית קלמן ליברמן ברשת ב', כדי לחלוק עם המאזינים את המלצותיי לטיולים לעונה זו. תודתי למארחים הנפלאים ליאל קייזר, רועי שרון, שאול אמסטרדמסקי וסולימאן מסוודה. אני מקווה שהצלחתי להמליץ על כמה אתרים וטיולים שיעניינו את המאזינים ואולי ישמשו השראה לטיול הבאה. תודה רבה על ההזדמנות לשתף המלצותיי, זו הייתה חוויה נעימה ומעשירה.

** עדכון מציאות
לא הספקתי להינות מימי התהליה שכן מלחמה פרצה במחוזותנו ולמעשה עודנה קיימת עד כתיבת מילים אלו. יתרה מכך, אני תוהה מתי נוכל לשוב לטייל בחלק מפינות החמדה עליהם אני ממליץ כמו מצפור יפתח ונקיקי יפתח. נתפלל שהשלווה תחזור לאזורינו כמו גם החטופים.

קלמן ליברמן (עם ליאל קייזר ורועי שרון) 01/10/2023 – נחל שניר ועין צור

⭐ שמורת טבע נחל שניר-חצבאני
בריכות מלאכותיות ונחלים קטנים, אזור מוצל לפיקניקים, בריכת שכשוך. האטרקציה האמיתית היא ללכת בתוך ערוץ הנחל, לצד מפלים עם מים קפואים ורעננים. כדאי לבוא עם סנדלים או נעלי מים.

⭐ עין צור
חלק מפרק הנדיב. יש 2 אפשרויות להגיע למעין. הדרך הקצרה – לכתוב אורט בנימינה בוויז.
במעיין יש נקבע עתיקה ושרידים של התיישבות עוד מהתקופה הרומית, הבולט שבהם הוא בית מרחץ רומי .
כוחם של מים למשוך חיים. זה מקום שאני ממליץ להגיע אליו בכול ימות השנה, בעיקר בחורף ובאביב אז יש מופע פריחה עוצר נשימה. אבל גם עכשיו, בעיקר מוקדם בבוקר.
אפשר לקפוץ לגלידה במדרחוב בזכרון יעקוב או לפארק אלונה (מי קדם) בו אפשר ממש ללכת בתוך נקבת מים שנחצבה בתקופה הביזנטית. מוזמנים לקרוא עוד כאן: https://www.yaldey-teva.co.il/category/blog

⭐ תל יודפת – עיר קדומה עם המון היסטוריה.
בימים אלו פורחים שם אלפי חצבים, זה עוד שנייה נגמר ושווה לבקר. יש גם מרכז מסחרי נעים לא רחוק.

שמורת טבע חוף גדור – בשמורה ניתן להינות מפריחת חבצלות החוף ובכלל מאחד החופים היפים בארץ.

קלמן ליברמן (עם ליאל קייזר ורועי שרון) 02/10/2023 – נחל כלח, חי בר כרמל, שמורת טבע חוף דור הבונים

⭐ נחל כלח בכרמל – אל ההר הירוק תמיד.
מסלול לא ארוך, מוצל ברובו, אם הולכים אותו עם ילדים אפשר לקרוא לו מסלול מאתגר (בקטע טוב).
ללכת בחורש, להקשיב לציפורים ולקראת סוף המסלול יש אפשרות לצפות בצניר (מצוק קעור), תופעה גיאולוגית יפה מאוד. מסלול שמומלץ לעשות עם חברים שכן הוא אינו מעגלי ודורש הקפצה בסוף המסלול.
כמובן, כדאי לקרוא את הסיפור דרך של המסלול לפני ולטייל באופן אחראי.

שמורת טבע חי בר בכרמל – ניתן לשלב קפיצה לחי בר כרמל שם תראו חיות רבות, חיות שפעם חיו פרא בכרמל ובאזורים נוספים והיום משיבים אתם חזרה לטבע (יחמורים פרסיים, איילי כרמל, צבי ארץ-ישראלי, עזי הבר וכבשי הבר), וכמובן, צפייה מקרוב בנשר המקראי שמצוי בסכנת הכחדה.

שמורת טבע חוף דור הבונים – עוד באזור, כי חייבים לנצל את עונת הים עד הסוף. שמורת טבע חוף דור הבונים – חוף ים, מפרצים כחולים, פריחת חבצלות. מרכז הדרכה שמוציא סיורים. אפשרות לשוטטות אין סופית. מקום שמגיעים אליו ולא רוצים לעזוב.

קלמן ליברמן (עם ליאל קייזר שאול אמסטרדמסקי) 03/10/2023 – מצפור ויקר ואגמון חפר

ממשיכים את הקו הסתווי ומה עוד מאפיין את הסתיו?
שתי נקודות באותו אזור, בעמק חפר, המגרש הביתי שלי. מאוד מתאים לגיחה. לא חייבים לטייל כל היום..

⭐ מצפור ויקר – לצפות במאות ואלפי שקנאים בדרכם מאירופה לאפריקה.
באוקטובר שיא עונת הנדידה. מעריכים שמעל 500 מיליון ציפורים חולפות בשמי ישראל בעונות הנדידה. השקנאי, ציפור עצומה שמגיע למשקל של 11 קילו, נודדת בלהקות ענקיות.
אפשר לראות את הלהקות מטפסות ומסתלסלות על התרמיקות (זרמי אוויר חם) מחזה מהפנט.
תחפשו את הזוויות בה הם מתמזגים עם השמיים ופתאום, עם הסיבוב מופיעות שוב כמו קסם.
מומלץ להגיע מוקדם בבוקר או לפני השקיעה. שאלתי אותם ולא קיבלתי לו"ז מדויק אז צריך גם מזל..

⭐ אגמון חפר – לא רחוק ממצפור ויקר
אגמון חפר, פעם היו אלו בריכות הדגים של קיבוץ עין החורש ובפרויקט מאוד יפה והפכו אותם לאי ירוק, שמזכיר את שטחי הביצות שפעם היו כאן. יש שם שבילים נעימים וסככות שמאפשרות צפייה בציפורים, מבלי שהן רואות אתנו.
שם צריך גם לפקוח עיניים וגם את האוזניים. למי שיש משקפת בבית – להביא.
אפשר לצפות שם ובסביבה (וגם לשמוע) מיני ציפורים רבות.
מגלנים, שלדגים, פרפור עקוד, בז מצוי, סיקסקים, סנוניות, אנפות, קורמורנים, וגם ציפורי שיר קטנות שקשה יותר לראות וצריך לזהות לפי הצליל.

בכלל זו הזדמנות לנסוע באזור חקלאי, יש שם שבילי כורכר, כדאי לנסוע לאט, להנות מהנוף, מהשדות, לכבד את הרוכבים, הרצים והחקלאים, תראו כדורי כותנה ממש נשפכים מהצמח והם עוד רגע מוכנים לקטיף ושדות עצומים של בוטנים.
והכי חשוב , תזמון זה הכל – תשתדלו לנצל את השעות המוקדמות ואת שעות השקיעה.
לנסות להתאים את השעות שלנו לטבע, כי הטבע לא מתכוון להתאים את השעות שלו עבורנו..
אגב, ולא פחות חשוב, גם חוסך פקקים ועומסים..

קלמן ליברמן (עם ליאל קייזר וסולימאן מסוודה) 04/10/2023 – מצפור יפתח, נקיקי יפתח, דרך נוף הרי נפתלי, עין רועים, עין תאו

אנו חולפים על פני הרי נפתלי בדרך לקריית שמונה ואצבע הגליל, מערבית לעמק החולה ולקריית שמונה.
אזור ירוק ושופע שלחלוטין שווה כמה עצירות.
הנקודות כאן יכולות להיות טיול רגוע בפני עצמו או השלמה יפה לסיור בוקר באגמון החולה או משהו בסגנון.
נאמץ פה את התוואי של "דרך נוף הרי נפתלי" שמתחילה ליד הקיבוץ יפתח ומצפינה עד לכפר גלעדי.

⭐ מצפור יפתח – ממש לפני קיבוץ יפתח יש נקודת תצפית יפה, דקה מהרכב, שמשקיפה לעבר החרמון, רמת הגולן ועמק החולה שנקראת מצפור יפתח, ככה להיכנס לאווירה ולהבין את הגיאוגרפיה.

⭐ נקיקי יפתח – נסיעה של כמה קילומטרים צפונה ממצפור יפתח תוביל אותנו לנקיקי יפתח – תופעת טבע מרשימה של סלעים שנוצרו בהם סדקים עמוקים.
הליכה פשוטה של 10 דקות מהרכב וכבר מגעים לנקיקים. שמורה קטנה, יש בה סולמות ויתדות שמאפשרות ירידה לבסיס הנקיק. כמו פארק אתגרי קטן בטבע. הנאה מובטחת לילדים והורים. כמובן שצריך לשמור על כללי הזהירות וללוות ילדים בטיפוס.

⭐ דרך נוף הרי נפתלי ועין רועים – מנקיקי יפתח, עוד כמה דקות ברכב צפונה, סמוך לחניון יפתח מתחברים לדרך נוף הרי נפתלי, הנסיעה כשלעצמה מאוד נעימה ויש לאורך הדרך נקודות עניין (המסלול הגיאולוגי), חניונים ותצפית (מצפור יואל פרל, מצפה לירן).
לקראת סוף הדרך אפשר לעצור בעין רועים, מעיין קטן וצנוע (לא להביא מגבות) אבל, פינת חמד אמיתית. מקום מוצל ונהדר לפיקניק.
הדרך מסתיימת מול כפר גלעדי ומשם אפשר להגיעה תוך דקה לפסל האריה השואג בתל חי (לזכר לוחמי תל חי).

עין תאו – בדרך חזרה, לקראת שקיעה אפשר לבקר בעין תאו – מעיין יפה ממש קרוב לצומת כח (נקודה חשובה כי יש כמה "עין תאו" בוויז) . המעיין מזין בריכה גדולה של מים צלולים שנוצרה בשנות ה-50' ע"י אנשי קיבוץ כפר גלעדי למטרות חקלאות. לבריכה הגדולה אסור להיכנס בשביל לשמור על הטבע אבל יש שם גם בריכת טבילה נחמדה ליד השאבה.
הבריכה מזכירה לי מן "בריכת אינפינטי" שמאפשרת לנו לדמיין את עמק החולה כפי שהיה עד לא מזמן, אגם כביר.

כל נקודה עומדת בפני עצמה וממש לא חייבים להיצמד לסדר שהצעתי.
יש הרבה סוגי טיולים, לא חייבים תמיד ללכת הרבה או לחפש מקומות עם כל הפסיליטיז..

מחקר מוכיח שילדי טבע אמתיים נוהגים לשתף פרקים שהם אוהבים!

עמרי גלבר, בן 40, נשוי לנועה ואב לשלושה ילדים, מתגורר ביד חנה שבעמק חפר. בעל תואר ראשון ושני במנהל עסקים. עד 2023 כיהן בתפקידי ניהול שונים בחברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות. עמרי הוא היוצר של הפודקאסט הפופולרי לילדים "ילדי טבע" העוסק בנושאי טבע, גאוגרפיה וקיימות. מתוך שאיפה לשלב בין תחום העסקים והיזמות לשמירה על הסביבה, כיום הוא מכהן כסמנכ"ל תפעול במיזם החברתי-סביבתי "שינוע חברתי" הפועל לניצול מיטבי של משאבים קיימים באמצעות פתרונות לוגיסטיים.

לקריאה נוספת

רקפת מצויה

פרחי הבר בישראל – מגדיר אישי

יש לי חיבה מיוחדת לפרחי בר. מהחבצלת והחצב המבשרות על בוא הסתיו, למרסיה היפיפיה שמקדימה פריחה ופותחת את החורף, למרוודי הכלניות והרקפות, הרותם עם ריחו...

עין חמד - עלי השלכת של עץ הדולב כשטיח מפואר

עין חמד והר הרוח

עין חמד, כנראה אחת מפינות החמד המפורסמות בישראל.מסתבר שעברנו בסמוך עשרות פעמים בדרכנו לירושלים, אבל לקחו 40 שנים לפקוד אותו.מדוע זמן כה רב? יש סיבה...

חבצלת החוף על רקע הים התיכון - שמורת טבע חוף גדור

הלו, מה עם חבצלת החוף?

עם תחלית חודש ספטמבר מתחיל הריטואל הקבוע. תצפיות חצב. שהרי הוא, ולא אחר(ת) מבשר על בוא הסתיו. ואכן, החצב הוא פרח מדהים, מעבר לעמוד הפריחה הכל כך...

קציצות חלמית (חובזה)

חלמית לא מלקטים, חלמית אוספים. סביר להניח שאם אתם מתגוררים במרכז הארץ או בצפונה לא תצטרכו ללכת הרבה בשביל למצוא את עלי החלמית (חובזה). מדובר באחד...