דף הבית » עין חמד והר הרוח

עין חמד והר הרוח

עין חמד - עלי השלכת של עץ הדולב כשטיח מפואר

עין חמד, כנראה אחת מפינות החמד המפורסמות בישראל.
מסתבר שעברנו בסמוך עשרות פעמים בדרכנו לירושלים, אבל לקחו 40 שנים לפקוד אותו.
מדוע זמן כה רב? יש סיבה – מסתבר שיש לי אלרגיה חריפה (משהו תורשתי) למקומות הומים ועין חמד יכול להיות מקום הומה. פעמים רבות כבר כתבתי את זה, לטיול מוצלח צריך גם עיתוי טוב. לא רק מבחינת העונה, השעה ומזג האויר, אלה גם מבחינת עומס המטיילים.

עין חמד - עלי השלכת של עץ הדולב כשטיח מפואר
עין חמד – עלי השלכת של עץ הדולב כשטיח מפואר

יום שישי חורפי ונאה, ומבלי לוותר על מסגרות לילדים יצאנו לסיבוב קצר באזור ירושלים, עין חמד הינו גן לאומי, וכיאה לגן לאומי בישראל הוא נסגר בשעה 15:00 בימי שישי וכניסה אחרונה מתאפשרת ב-14:00. אספנו מהמסגרות ויצאנו לדרך תחת לחץ להגיע בזמן. מצד אחד, הגעה כשעה לפני הסגירה משאירה מעט זמן, מצד שני, יש שקט ועין חמד הוא אתר קטן וחמוד אז לבטח נספיק. למרות שאני נוסעה תדיר על כביש 6 ומשתלב לכביש 1 עשרות פעמים בשנה פספסנו את ההשתלבות (מאשים את הילדים) ואיחרנו ב-5 דקות את המועד האחרון לכניסה. לשמחתנו עובדת רט"ג נחמדה הגמישה את השעון ונכנסו לאתר.

הכניסה לגן לאומי עין חמד - שבילים נוחים ונגישות גבוהה בעין חמד
הכניסה לגן לאומי עין חמד – שבילים נוחים ונגישות גבוהה בעין חמד
שביל נוח ונעים, טבע ואדם
שביל נוח ונעים, טבע ואדם

מקום מקסים, אבל אתם בטח יודעים את זה, אלו רק אנחנו שגילינו אותו באיחור. התזמון היה מושלם, האתר היה כמעט ריק, ענונות חלקית יצרה תאורה מיוחדת, זאת יחד עם עלי השלכת של עצי הדולב הענקיים שכיסו את הגן בשטיח טבעי והשרו אוירת חורף אמיתית.
צעדנו בשביל נוח (מאוד) המשלב בין היסטוריה לטבע, לא טבע מהסוג הפראי אבל בהחלט כזה שעוצב בטוב טעם.
בקלות אפשר לדמיין איך לפני מאות ואלפי שנים הפכו בני אדם את הואדי הקסום והשופע לביתם. הספקנו לראות רקפות רבות, את סוף פריחת הנרקיסים ואף לטעום מפרי הקטלב. את מועד סגירת האתר לא יכול לפספס שכן בדיוק ב-14:45 כרוז הודיע (בצורה מאוד ישראלית) שמומלץ להתקדם לעבר היציאה. השעה הספיקה בול ונשארו עוד שעתיים של אור.

עין חמד - עץ דולב ענק בשלכת
עין חמד – עץ דולב ענק בשלכת
מפלון בעין חמד, טבע שעוצב על ידי האדם
מפלון בעין חמד, טבע שעוצב על ידי האדם
נועה סמוך למבנה הצלבני בעין חמד
נועה סמוך למבנה הצלבני בעין חמד

מעין חמד נסענו להר הרוח. נסיעה קצרה מאוד בנוף הרים וטראסות שכל כך אופיני להרי ירושלים.
לטעמי, הר הרוח מהווה תמצית של נוף הטבע הירושלמי.
העדר יערות אורנים כמציאות המזכירה את השרפות שהשתוללו באזור לפני מספר שנים. בחורף האזור מכוסה ירוק והשמש נעימה. באופן לא מפתיע עצי החורש האנדמים לאזור כמו החרובים והאלות נשרפו בחלק החשוף לאויר אבל כנראה שושרשיהם חזקים ומחוברים היטב לאדמה הישראלית שחוותה אסונות רבים והם פורצים מהאפר בירוק עז. דווקא עכשיו, ללא צל האורנים ומחטיהם הרעילים הם גדלים היטב.

סיבוב נחמד של שעה וחצי שמתחיל בחורשה נעימה עם כמה מתקנים לילדים ("פארק שנתרם ע"י הדסה וברוך לוין" בוויז). משם, לכיון דרום ומערב בדרך "שביל נוף יתלה". הליכה על פס גובה עם נוף פתוח לכיון נווה אילן, נחל מתלה ועד הים התיכון. כל ישראל פרוסה למרגלתינו. בדרך שלל פרחים עונתיים – רקפות, כלניות, אירוס ארץ ישראלי ועוד רבים ויפים. החלק הראשון של השביל מסתיים בבאר מים שקראתי שהיא מהתקופה הביזנתית ובטראסות ושאריות הכפר הערבי בית תול. לכפר אין זכר רב והיום יש שם רחבת הנצחה ומצפור נוף לנחל יתלה, וגם שקדיות פורחות אם מגיעים בתקופה הנכונה. משם הליכה לא ארוכה חזרה מזרחה על דרך כורכר נוחה עד לחניון לוין.

הר הרוח - שביל מקסים בלב הטבע
הר הרוח – שביל מקסים בלב הטבע
הדר דוגמן הבית - הנוף הנשקף משביל נוף נחל מתלה
הדר דוגמן הבית – הנוף הנשקף משביל נוף נחל מתלה
בור מים עמוק ועתיק בהר הרוח
בור מים עמוק ועתיק בהר הרוח
גם פרחים ראינו - אירוס ארץ-ישראלי
גם פרחים ראינו – אירוס ארץ-ישראלי

סיימנו בארוחה טעימה באבו גוש, שווארמה האני.

שווארמה האני באבו גוש
שווארמה האני באבו גוש


מחקר מוכיח שילדי טבע אמתיים נוהגים לשתף פרקים שהם אוהבים!

עמרי גלבר, בן 40, נשוי לנועה ואב לשלושה ילדים, מתגורר ביד חנה שבעמק חפר. בעל תואר ראשון ושני במנהל עסקים. עד 2023 כיהן בתפקידי ניהול שונים בחברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות. עמרי הוא היוצר של הפודקאסט הפופולרי לילדים "ילדי טבע" העוסק בנושאי טבע, גאוגרפיה וקיימות. מתוך שאיפה לשלב בין תחום העסקים והיזמות לשמירה על הסביבה, כיום הוא מכהן כסמנכ"ל תפעול במיזם החברתי-סביבתי "שינוע חברתי" הפועל לניצול מיטבי של משאבים קיימים באמצעות פתרונות לוגיסטיים.

לקריאה נוספת

מצפור ויקר בשעת שקיעה

אני ברדיו + כמה המלצות לטיולים

בהתרגשות רבה התארחתי בחול המועד סוכות (2023) בתוכנית קלמן ליברמן ברשת ב', כדי לחלוק עם המאזינים את המלצותיי לטיולים לעונה זו. תודתי למארחים הנפלאים...

רקפת מצויה

פרחי הבר בישראל – מגדיר אישי

יש לי חיבה מיוחדת לפרחי בר. מהחבצלת והחצב המבשרות על בוא הסתיו, למרסיה היפיפיה שמקדימה פריחה ופותחת את החורף, למרוודי הכלניות והרקפות, הרותם עם ריחו...

חבצלת החוף על רקע הים התיכון - שמורת טבע חוף גדור

הלו, מה עם חבצלת החוף?

עם תחלית חודש ספטמבר מתחיל הריטואל הקבוע. תצפיות חצב. שהרי הוא, ולא אחר(ת) מבשר על בוא הסתיו. ואכן, החצב הוא פרח מדהים, מעבר לעמוד הפריחה הכל כך...

קציצות חלמית (חובזה)

חלמית לא מלקטים, חלמית אוספים. סביר להניח שאם אתם מתגוררים במרכז הארץ או בצפונה לא תצטרכו ללכת הרבה בשביל למצוא את עלי החלמית (חובזה). מדובר באחד...