דף הבית » טיול גדול במכתש הקטן

טיול גדול במכתש הקטן

הנוף נפתח - המכתש הקטן במלוא הדרו


יוצאים ללילה בשטח ומסלול. לאן? למכתש הקטן.
שחזור טיול, מרץ 2013

שמים פעמינו לכיוון דימונה, למכתש הקטן. תופעה גאולוגית מרהיבה ועוצמתית.
מכביש 25, פונים לדרך עפר לא רעה בכלל… מי מימן דרך יפה זו? מי שפירק והיזיז הרים בשביל דשן.
כל כך כואב שאת הפצעים הפתוחים בנוף המדברי הבתולי אנו מרגישים בגופנו.
מתגברים על הרס הטבע ומגעים לקראת ערב לחניון הלילה שקרוב מאות מטרים משער אשמדאי, כניסה מדהימה ויחידה למכתש. חניון הלילה לא מרגש, רווי מסמרים, שאריות של מדורות מטיילים שלא חושבים יום קדימה. מנווטים בין המסמרים ומתמקמים. בחניון עוד 3-4 זוגות מאה מטר אחד מהשני. מדליקים מדורה ודואגים לארוחה. מזג אויר נעים מאוד. עם רדת החשיכה רוח צפונית מדברית חזקה נכנסה והפכה את כל המדורות של החונים לפסים כתומים באורך עשרה מטרים לפחות. זמן לישון. האוהל כמעט שטוח לגמרי מהרוח ואבק וחצץ קל מוטח על האוהל. מתישהו זה נרגע.

אתר הקמפינג אתר הלינה ה"לא מרגש" ליד "שער אשמדאי", המכתש הקטן.
אתר הקמפינג אתר הלינה ה"לא מרגש" ליד "שער אשמדאי", המכתש הקטן.

מתעוררים, קפה, ארוחה קלה ומתקדמים עם הרכב עוד כמה מאות מטרים לכיוון הכניסה למכתש הקטן – שער אשמדאי. כהרגלי לא אפרט את הצדדים הטכנים. החברה בטיולי עשו עבודה נהדרת. אפשר לראות כאן.

החניה בסמוך לשער אשמדאי
החניה בסמוך לשער אשמדאי

מחנים, פורקים, נערכים ויוצאים לדרך. נעלים גבוהות. הרבה הרבה מים, אוכל ומקלות הליכה.
נכנסים למכתש וזה בדיוק זה. נכנסים. נכנסים לחלל עצום אבל מספיק ״קטן״ בשביל לעמוד את גודלו והיקפו. שער הכניסה הוא בסך הכל פתח של כמה עשרות מטרים שהמים חצבו בדרכם החוצה.

קירות ענקים מכל עבר ומכתש צבעוני ומרהיב.
מסתכלים לכיוון דרום, לכיוון מעלה אבוחצירה. הולכים ונפעמים, נוף משתנה, חוצים נקיקים ונחלים שאף שיבשים אפשר בקלות לדמיין את עוצמות המים שזרמו בהם בעבר. מפעם לפעם פוגשים אבן מיוחדת, גבישי אבץ ואבנים מכל הצבעים שמחזירים אותך לילדות. חמש דקות, כמה פסים ואנחנו אינדיאנים.
ממשיכים ומתחילים עלות. כבר עברו כמה שעות. עליה לא קלה אבל הליכה נוחה מאוד. חם.

הכניסה למכתש הקטן
הכניסה למכתש הקטן
צבעים בסלע וצמח החומאה שמקבל קונטראסט טוב על הקרקע המדברית
צבעים בסלע וצמח החומאה שמקבל קונטראסט טוב על הקרקע המדברית
נועה מדגמנת ציורי גוף
נועה מדגמנת ציורי גוף
זה לא עוגת זברה…. צבעים באבן החול - המכתש הקטן
זה לא עוגת זברה…. צבעים באבן החול – המכתש הקטן
הטבע הוא האמן
הטבע הוא האמן
הליכה בתוך המכתש הקטן
הליכה בתוך המכתש הקטן
כל קוץ במדבר הוא פרח.. פרח במדבר זה תענוג אחר. מקור חסידה שעיר
כל קוץ במדבר הוא פרח.. פרח במדבר זה תענוג אחר. מקור חסידה שעיר
עולים למעלה
עולים למעלה

הרגע הזה, שמגעים למעלה, מסתובבים ורואים את הנוף הנשקף. אני חי בשביל הרגע הזה.
רואים את נקודת ההתחלה וצורת מכתש מושלם. רוח נעימה מקלה על החום.

הנוף נפתח - המכתש הקטן במלוא הדרו
הנוף נפתח – המכתש הקטן במלוא הדרו

ממשיכים לאורך שפת המכתש, מעכלים את הנוף המטורף ומתקדמים חזרה לכיוון דרום, הפעם מלמעלה.
שאני אומר לאורך השפה אני מתכוון על השפה. מימין המכתש המכונה קטן. צוק אנכי ומרהיב. עוצרים לארוחת צהריים. כבר 13:00, התחלנו ב8:00 ודרך ארוכה עוד לפנינו. ממשיכים להינות מההליכה הגבהה והנוף, איזה נוף.

וואו, איזה נוף
וואו, איזה נוף

בשלב מסויים מתחילים לתפוס טרמפ על נחל שיורד לכיוון מזרח. נפרדים מהנוף למכתש וממשיכים. הליכה ארוכה רווית עליות וירידות. מפסטנים עוד ועוד, מאון לאון כבר 15:00. בכל הדרך, חלפו על פנינו קבוצת מטילים קטנה אחת. מגעים לסוף הנחל, ממש סוף הנחל. מפל של כמה עשרות מטרים. קיר אנכי. לא ברור לאן ללכת. ממש מפחיד להתקרב לסוף אבל ממש לא מובן לאן הולכים.

חושבים וחושבים עד שמבחינים שיש עליה מימין. רק לתפס על מדרגה של 2 מטר. מנקודה זו ראינו את הסוף אבל הירידה התלולה מאוד ולקחה לנו יותר משעה. סיימנו את המסלול, הקטע אחרון למטיבי לכת ללא פחד גבהים.

סיום תלול
סיום תלול

מרחק קצר, הרבה זמן
סיימנו את המסלול. המסלול לא מעגלי ויש לפנינו עוד 3 קילומטר של הליכה על שביל עפר. המזל שיחק ואיש יחידת חילוץ שעשה דרכו מהמכתש עצר, הסתובב והקפיץ אותנו לרכב. הצדיק חסך לנו שעה לפחות של הליכה לא מרגשת באוזורים שפורקו לקציר הפוספטים היקרים.

מסלול קשה וארוך, ברמה עולמית ולבטח אחד היפים והמספקים בארץ.

מחקר מוכיח שילדי טבע אמתיים נוהגים לשתף פרקים שהם אוהבים!

עמרי גלבר, בן 40, נשוי לנועה ואב לשלושה ילדים, מתגורר ביד חנה שבעמק חפר. בעל תואר ראשון ושני במנהל עסקים. עד 2023 כיהן בתפקידי ניהול שונים בחברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות. עמרי הוא היוצר של הפודקאסט הפופולרי לילדים "ילדי טבע" העוסק בנושאי טבע, גאוגרפיה וקיימות. מתוך שאיפה לשלב בין תחום העסקים והיזמות לשמירה על הסביבה, כיום הוא מכהן כסמנכ"ל תפעול במיזם החברתי-סביבתי "שינוע חברתי" הפועל לניצול מיטבי של משאבים קיימים באמצעות פתרונות לוגיסטיים.

לקריאה נוספת

מצפור ויקר בשעת שקיעה

אני ברדיו + כמה המלצות לטיולים

בהתרגשות רבה התארחתי בחול המועד סוכות (2023) בתוכנית קלמן ליברמן ברשת ב', כדי לחלוק עם המאזינים את המלצותיי לטיולים לעונה זו. תודתי למארחים הנפלאים...

רקפת מצויה

פרחי הבר בישראל – מגדיר אישי

יש לי חיבה מיוחדת לפרחי בר. מהחבצלת והחצב המבשרות על בוא הסתיו, למרסיה היפיפיה שמקדימה פריחה ופותחת את החורף, למרוודי הכלניות והרקפות, הרותם עם ריחו...

עין חמד - עלי השלכת של עץ הדולב כשטיח מפואר

עין חמד והר הרוח

עין חמד, כנראה אחת מפינות החמד המפורסמות בישראל.מסתבר שעברנו בסמוך עשרות פעמים בדרכנו לירושלים, אבל לקחו 40 שנים לפקוד אותו.מדוע זמן כה רב? יש סיבה...

חבצלת החוף על רקע הים התיכון - שמורת טבע חוף גדור

הלו, מה עם חבצלת החוף?

עם תחלית חודש ספטמבר מתחיל הריטואל הקבוע. תצפיות חצב. שהרי הוא, ולא אחר(ת) מבשר על בוא הסתיו. ואכן, החצב הוא פרח מדהים, מעבר לעמוד הפריחה הכל כך...

קציצות חלמית (חובזה)

חלמית לא מלקטים, חלמית אוספים. סביר להניח שאם אתם מתגוררים במרכז הארץ או בצפונה לא תצטרכו ללכת הרבה בשביל למצוא את עלי החלמית (חובזה). מדובר באחד...