דף הבית » #8 – מהמפץ הגדול לאדם המודרני – פרק ראשון

#8 – מהמפץ הגדול לאדם המודרני – פרק ראשון

קריינות:
עמרי גלבר

עמרי גלבר, בן 40, נשוי לנועה ואב לשלושה ילדים, מתגורר ביד חנה שבעמק חפר. בעל תואר ראשון ושני במנהל עסקים. עד 2023 כיהן בתפקידי ניהול שונים בחברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות. עמרי הוא היוצר של הפודקאסט הפופולרי לילדים "ילדי טבע" העוסק בנושאי טבע, גאוגרפיה וקיימות. מתוך שאיפה לשלב בין תחום העסקים והיזמות לשמירה על הסביבה, כיום הוא מכהן כסמנכ"ל תפעול במיזם החברתי-סביבתי "שינוע חברתי" הפועל לניצול מיטבי של משאבים קיימים באמצעות פתרונות לוגיסטיים.

בפרק זה נכיר את התהליך שיצר את כדור הארץ, התפתחות החיים במרק הקדמון, למה אנו חולקים 50% מה-DNA עם בננה ואיך נוצרו התנאים להיווצרות חיים מורכבים.

תמלול הפרק

הי ילדים, מה שלומכם?
ואוו, כבר הספקנו לא מעט, למדנו על עצים, על הרים, על ציפורים, על הים והאוקיינוס, על נחלים ונהרות, על עונות השנה ואפילו על הפצת הזרעים של הצמחים. איזה עולם נפלא ומעניין.
בפרק הזה, וגם בשני הפרקים הבאים, בא לי שנחזור אחורה בזמן, כמה אחורה? המון. ממש המון, להתחלה, מוכנים?

המפץ הגדול
זה קרה לפני 13.8מיליארד שנים!
הוא היה קטן כל כך, בגודל של גרגיר.
אבל אז הוא התפוצץ וגדל וגדל וגדל ולמעשה הוא עדיין גדל.
אתם יודעים על מי אני מדבר? על היקום כמובן.
הוא התחיל את דרכו במפץ הגדול למרות שלדעתי היה צריך לקרוא לו המפץ הענק או לפחות המפץ הכי גדול כי כמותו לא היה.

עם היווצרות היקום הכל היה בבלאגן, בערך כמו החדר שלכם בסוף יום. כל מיני חתיכות חומר וענני גז התעופפו בחלל והתנגשו אחד עם השני.
לאט לאט (וזה באמת קרה מאוד לאט, לאט של מיליארדי שנים) כל החומרים והגזים האלו החלו להתגבש ולהיצטופף להמון המון ערפיליות (שזה בעצם ענן ענק של גזים ואבק) וגם להתחלק לגלקסיות (שזה קבוצה ענקית של כוכבים).
ערפילית אחת, די גדולה הפכה לה למערכת השמש שלנו. רוב החומר בערפילית הפך להיות השמש אבל חלק מהחומר המשיך להסתובב סביב השמש ולאט לאט התגבשו להם כוכבי הלכת שאנחנו מכירים היום.

הקדמה
מבין כוכבי הלכת שנוצרו יש כוכב אחד חמוד וסלעי, הוא השלישי במרחק מהשמש (אחרי חמה ונוגה), הוא די קטן ושמו כדור הארץ, מכירים? היום אנחנו נתרכז בו, בכוכב הלכת החמוד והכחול שלנו.
נלמד איך הוא נוצר, איזה תנאים היו בו בתחילת דרכו ובשני הפרקים הבאים גם נלמד איך התפתחו החיים, מיצורים פשוטים בגודל מיקרוסקופי ועד ליצורים ענקיים כמו דינוזאורים ויצורים מורכבים כמו בני האדם, כמונו.

כדור הארץ
הכדור שלנו התגבש לפני בערך, אל תתפסו אותי במספר, לפנ י4 וחצי מילארד שנים, מדהים, תחשבו כמה נרות יום הולדת צריך לעוגה שלו!

בתחילת דרכו כדור הארץ היה חם. מה זה חם, כדור לוהט של סלע מותך. ים של לבה רותחת.
וזה לא הכל, לא רק שהוא היה כל כך חם…הוא גם הופגז בלי סוף במטאוריטים. ממש מקום קסום.
כל זה נשמע מאוד מפחיד אבל תדעו שיכול להיות שמשהו חשוב מאוד הגיע יחד עם ההפגזה הגדולה הזו, מים!
ייתכן והמים הגיעו לכדור הארץ על גבי המטאוריטים שזה פשוט מגניב בטירוף! תחשבו על זה בפעם הבאה שאתם שותים כוס מים. איזה עולם משוגע.

ורוצים לשמוע עוד דבר משוגע, הירח, מכירים אותו? הוא לא היה פה בהתחלה, יש אומרים שהוא הצטרף אלינו כתוצאה מהתנגשות עצומה של גוף שמימי בגודל של מאדים עם כדור הארץ.
מסתבר שהתוספת של הירח הייתה מאוד חשובה, עם הזמן הירח האט את סיבוב כדור הארץ, יצר את עונות השנה ואפילו אורך היממה התארך לבסוף מ-6 שעות ל-24 השעות שאנחנו מכירים. גם הגאות והשפל בים הם הודות לירח.

חלפו להם עוד כמה מאות מיליוני שנים מהיווצרות כדור הארץ ואיך נגיד…
זה לא היה המקום הטוב ביותר להתפתחות החיים אבל לאט לאט (מאוד מאוד לאט) הכדור שלנו התחיל להתקרר ולהתייצב.

בשלב זה התחילו להתגבש הסלעים וקרום כדור הארץ נוצר (אתם בטח זוכרים, למדנו עליו בפרק על ההרים), גופי מים ענקיים כמו ימים ואוקינוסים נוצרו וגם נוצרה היבשת הראשונה שלא הייתה מחולקת ליבשות והייתה בערך בגודל של אוסטרליה.

טוב, אז זה כדור הארץ נשמע כבר כמו מקום שאפשר לחיות בו לא? את האמת… לא כל כך, לא היה שום דבר חי, לא צמחים, לא עצים, לא דובים ולא יער, רק סלעים וגופי מים ענקיים…..

תחילת החיים
אז חלפו כמעט מיליארד שנים עד שנוצר תא החיים הראשון. מלא זמן. ובטח כמוני אתם רוצים לדעת איך זה קרה…

לפני שנסביר חשוב לי מאוד שתבינו משהו. תקשיבו טוב.. זה חשוב.
כל הסיפורים האלו התרחשו ממש ממש מזמן! אז איך אנחנו בכלל יודעים את כל הדברים האלו?
יש אנשים שזה התפקיד שלהם בחיים, הם חוקרים ומנסים להבין מה היה כאן פעם.
איך הם עושים את זה? הם מוצאים ממצאים כמו למשל סלעים מעניינים או מאובנים של חיות קדומות (מאובנים הם כמו חותמות בסלע שהשאירו יצורים חיים שחיו פעם) ויחד עם העובדות והרעיונות הם יוצרים סיפור שנקרא תיאוריה. זה קצת כמו להרכיב פאזל ולהבין מה הציור אחרי שהרכבתם רק חתיכות בודדות.
יש תיאוריות מאוד מבוססות כמו תורת האבולוציה עליה נלמד בפרק הבא ויש כאלה שפחות מבוססות כמו למשל איך בדיוק נוצרו החיים הראשונים.

ובחזרה לסיפור שלנו… אז איך (אנחנו חושבים) שנוצרו החיים הראשונים?
אתם שמעתם פעם על המרק הקדום? נכון שזה נשמע כמו אוכל מקולקל?
אז תקשיבו לתיאוריה הזו: החיים, כנראה התחילו באותו מרק קדום אולי היו אלה ברקים שפגעו במרק הזה שהיו בו כל מיני חומרים וכימיקלים וכך נוצר התא החי הראשון.. איך זה בדיוק קרה? אף אחד לא באמת יודע…
מה שכן יודעים זה שלכל היצורים החיים היה אב קדום אחד, כלומר, כל היצורים החיים (חיות צמחים ואפילו חידקים ובקטריות) נוצרו מאותו יצור פשוט ולכן יש דמיון רב בין ה-DNA של כל היצורים החיים, כך שאנו, בני האדם חולקים, 98% (תשעים ושמונה אחוזים) מה-DNA עם שימפנזים, 80% מה-DNA עם עכברים ואפילו, תאמינו או לא בערך ח(א)צי מה-DNA של בננה. איך בא לי בננה עכשיו…..

מאות מיליוני שנים קדימה והיצורים הפשוטים האלו לא ידעו לעשות הרבה אבל הם עשו משהו חשוב מאוד, הם לקחו שמש והפכו אותה לסוכר בתהליך שנקרא…. מי שיודע מקבל פרס (מההורים שלו)…. פוטוסינטזה! למדנו על זה בפרק על העצים… הפוטוסינתזה יוצרת כמובן גם חמצן, חמצן שאנו נושמים.
עד אז כמעט ולא היה בכלל חמצן בכדור הארץ….

אומרים שהיצורים האלה ייצרו כל כך הרבה חמצן עד שלבסוף השתנו התנאים בכדור הארץ וחיים רבים שהיו בו, בעיקר חיידקים ובקטריות נכחדו. אולי אתם מכירים עוד חיה, פחות קדומה שפולטת כל כך הרבה גזים שמשנים את התנאים בכדור הארץ? ואני לא מדבר על הפרה, אלא על בני האדם..

החמצן גם גרם להתקררות כדור הארץ שכנראה הפך לכדור שלג ענק….
העולם קפא (Frozen!) ונשאר קפוא לאורך תקופה ארוכה וכאשר הוא הפשיר (שוב, כנראה כתוצאה של פעילות געשית) הוא כבר היה משהו אחר, שכבת האוזון אשר שומרת עלינו מהשמש התפתחה ועכשיו כדור הארץ מוכן לחיים חדשים, וזה לקח לו רק…… ארבע מיליארדי שנים………

יפה מאוד, נראה לי שמספיק לפרק אחד, היה קצת קשה נכון? אבל כל הכבוד לכם שהקשבתם עד כאן, אני חושב שמגיע לכם מחיאות כפיים!

בואו נסכם רגע, למדנו איך נוצר היקום, איך נוצר כדור הארץ, איך התחילו החיים הפשוטים במן מרק קדום
ואיך נוצרו התנאים להיווצרות חיים מורכבים, כאלה שממש אפשר לראות בעין, החיים שאנחנו מכירים.

בפרק הבא, נלמד על היווצרות החיים המורכבים, על דג שיצא מהמים והחל לשוטט ביבשה, על התפתחות הזוחלים, עוד הרי געש, דינוזאורים, מטאורים, הכחדות…. הולך להיות מעניין…

ילדים והורים, תודה שהקשבתם,
זה היה הפרק הראשון מתוך סדרה של שלושה פרקים, מהמפץ הגדול ועד האדם המודרני.
וזה גם היה אחד הפרקים המורכבים, מבטיח שהפרקים הבאים יהיו צבעוניים יותר.

תודה ענקית לאור אליאסון ממכון ויצמן שעזר לדייק את העובדות.
תודה לסהר רוזנפלד על הדגשים והרעיונות,
ותודה מיוחדת לאמא שלי, רותי, יקירת הפודקאסט שעוזרת בכל שלב.

ובקשה אחת, את סדרת הפרקים הזו לקח לי המון המון זמן לכתוב, אז עכשיו, במידה ואתם לא נוהגים, אתם מוצאים את הטלפון, נכנסים לפייסבוק, מחפשים ילדי טבע ועושים לייק, זה הכל.

נתראה בפרק הבא

מחקר מוכיח שילדי טבע אמתיים נוהגים לשתף פרקים שהם אוהבים!

עוד פרקים מנושא זה

פרק 8